Pies – nasz przyjaciel. Część 1

Autorem artykułu jest Marek Szymański


Wszystkie rasy, które możemy zobaczyć na ulicy, u sąsiadów, w książkach pochodzą od wspólnego przodka. Trudno w to uwierzyć, ale pochodzą od… wilka.

Tak te rasowe i wielorasowe. Małe, średnie i duże. Pies od wieków towarzyszył i towarzyszy człowiekowi w jego życiu. My, ludzie, wykorzystujemy jego świetny węch, słuch i wzrok. Co za to otrzymuje pies od człowieka? Warto się zastanowić.

– Mamo, mamo, chcę pieska – mówiąc to przytulił się czteroletni Janek do mamy.

– Chcesz pieska? – spytała z uśmiechem na ustach. – Pięknie, a czy wiesz, jakie obowiązki ma ten, kto bierze pod swój dach takiego zwierzaka?

– Tak. Trzeba z nim wychodzić na spacery, karmić. A mój kolega z przedszkola Antek, to nawet pomaga przy kąpieli.

– To ty dużo wiesz, co należy robić, jak się ma psa. Chodźmy do taty i porozmawiajmy o twoim pomyśle, OK?

– OK.

Jak myślisz, Czytelniku, rodzice zgodzą się na pieska w domu? Ja myślę, że tak. Janek przekona ich, że będzie się nim opiekował, wychodził na spacery, karmił go, a nawet będzie kąpał.

– A kto będzie sprzątał, jak piesek narobi na dywan? – spytał tata

– No, może? mama?

– Nie, nie to twój pomysł… Janku

– Dobra będę sprzątał – powiedział to z lekko opuszczoną głową. – To kiedy pójdziemy po pieska?

– Jutro powiemy, kiedy. OK?

Temat wprowadzenia zwierzaka do domu, zdawałoby się, załatwiony. Pozostał tylko wybór. Jaki to ma być pies rasowy, a może wielorasowy, mały czy duży, obronny a może? maskotka? Czym będą się kierować rodzice Janka? Będzie dużo debat, a Janek chce ? już, teraz, natychmiast. Czy można wybrać psiaka dla spełnienia chwilowej zachcianki dziecka – „natychmiast”? Przecież zwierzaka, a raczej psa nabywa się na całe życie. On ma tez swoje uczucia i potrzeby. Z tym wiąże się tak wiele różnych obowiązków, jak chociażby wychodzenie z nim na spacer – rano czy gdy na dworze pada deszcz, jest zimno itd. Mamy też koszty utrzymania go, takie jak pożywienie, koszty pielęgnacji ? zależy to od rasy, a także szczepienia i inne odwiedziny u weterynarza.

O innych ważnych argumentach przed wprowadzeniem nowego domownika, powiem w następnych artykułach jak: wybór płci. Jak zachować się w pierwszych dniach, gdy mamy go w domu? itd.


Artykuł pochodzi ze strony:

http://wszystkooogrodzieidomu.blogspot.com

Artykuł udostępniony w serwisie www.Artelis.pl

Dodaj komentarz