Szczenię – pierwsze szczepienia

Białka 6 tyg.

Białka 6 tygodni

Mały psiak – w normalnych warunkach – bywa odłączany od rodzinnego gniazda już w wieku 6-10 tygodni.
W przypadku 6-tygodniowych maluchów to oznacza, że już nie będzie karmiony przez matkę, ale również traci kontakt z rodzeństwem, czyli możliwość socjalizacji – zabawy i rywalizacji z równymi sobie. Najwięcej zabaw z rodzeństwem odbywa się od 5-6 tygodnia życia szczenięcia.

Nasza Białka została odłączona dość wcześnie – co jednak wydaje się zrozumiałe, gdy dowiemy się, że miała 16 (!) rodzeństwa. Wcale się nie dziwimy, że rodzice byli już zmęczeni tak licznym przychówkiem i właściciele całego stada zdecydowali się na oddanie szczeniąt już po ukończonych 6 tygodniach życia. Skoro dostaliśmy tak młodego szczeniaka, trzeba o niego zadbać.

Odrobaczanie

Badania wykazują, że 100% szczeniaków jest zarażonych pasożytami i ich larwami, które potem mogłyby się rozwijać. Dlatego na tydzień przed szczepieniami podajemy szczeniakowi proszek na pasożyty, czy lek w postaci syropu lub pasty, a później – pastylki. Przez pół roku szczenię powinno dostawać te leki – najpierw co 2, potem co 4 tygodnie.

Szczepienia

Pierwsze szczepienia mają uchronić szczenię przed parwowirozą – chorobą, która jest zakaźna i dla bardzo młodych psów miewa ciężki przebieg. Uważa się, że ma największą śmiertelność u psiaków do 6 miesiąca życia. Zarazić się mogą nie tylko od chorych psów. Niestety, dorosły pies – nawet zdrowy – często bywa bezobjawowym nosicielem.
Szczepienie przeciwko tej chorobie u szczeniaka wykonujemy w przynajmniej 3 powtórzeniach. Pierwsza dawka przypada w 6-8 tygodniu życia psa. Po szczepieniu niezbędna jest 1-2 tygodniowa kwarantanna, by szczenię nabrało odporności.

Kolejne szczepionki podawane są co 2-4 tygodnie, tak więc druga dawka przypada w 9-11, a trzecia w 12-15 tygodniu życia.

Pierwsze szczepienia dotyczą również bardzo groźnej dla szczeniąt nosówki oraz wirusowego zapalenia wątroby

Od 3 miesiąca życia szczenięcia konieczne jest jeszcze jedno szczepienie: przeciwko wściekliźnie. To szczepienie wymagane jest przepisami prawa – właściciele psów są zobowiązani do tego corocznego szczepienia, ponieważ wścieklizna jest chorobą groźną dla ludzkiego życia.